Kako da odaberete farbu koja vam odgovara
Da biste osvežili svoj izgled nije neophodno da potrošite gomilu novca. Preparati za bojenje kose pristupačniji su nego ikad, a rezultati koji se postižu fantastični.
Promena boje kose, bilo da se radi o blanširanju, pokrivanju sedih vlasi ili o farbanju svetle kose u toplije nijanse, može učiniti da izgledate i nekoliko godina mlađe - da ne govorimo o tome da ćete delovati svežije i negovanije. Pod uslovom da je vaša kosa u relativno dobrom stanju, pakovanje za kućno farbanje jedan je od najlakših načina da uštedite novac. Boje za privatnu upotrebu danas su tehnološki toliko unapređene da čine da vaša kosa zablista punim sjajem. Najteže pitanje je kako odabrati odgovarajući tretman, s obzirom na to da postoji veoma veliki izbor nijansi i načina farbanja.
Stručnjaci iz firme „Londe“ upozoravaju potrošače da se ne oslanjaju suviše na slike koje se nalaze na kutijama. Treba biti realan: nađite nijansu koja je bliska vašoj prirodnoj boji kose i koja odgovara vašem tenu. Međutim, ako želite potpunu promenu izgleda, za prvo farbanje najsigurnije je da posetite neki od boljih salona u gradu.
Razumevanje naziva boja Pored toga što treba da odaberete pravu boju, morate odlučiti i koliko dugo želite da ta boja traje. Evo kratkog vodiča kroz aktuelnu ponudu.
Kolor-šamponi: na kosu se stavlja manja količina pigmenta koja pojačava postojeću boju i sjaj kose.Čestim nanošenjem i ovakve boje mogu postati postojane, što važi i za prethodno farbanu i za nefarbanu kosu. Za prave rezultate kupujte samo proizvode proizvođača koji su dugo prisutni na tržištu.
Nepostojane boje: boja će se zadržati svega dve do tri nedelje, te se uglavnom preporučuje tinejdžerima i onima koji prvi put boje kosu.Ne sadrže blanš, te ne posvetljavaju kosu.
Polupostojane boje: one će potrajati četiri do šest nedelja (šest do osam pranja),obogatiće tamnu kosu i mogu ublažiti pojavu sedih vlasi, ali takođe ne mogu posvetleti kosu. Neke od ovih farbi sadrže mali procenat hidrogena, što omogućava uklanjanje tragova prethodnog farbanja i delimično prodiranje u unutrašnjost vlasi.
Trajne boje: najbolje pokrivaju sede; mogu i posvetleti i potamneti kosu jer sadrže hemikalije koje uklanjaju postojeći pigment. Upotreba ovih boja podrazumeva prefarbavanje korena vlasi svakih šest do osam nedelja.
Kako odabrati idealnu nijansu?
-Krećite se u paleti dve do tri nijanse u odnosu na vašu prirodnu boju i vodite računa o boji vašeg tena.
-Tamniji ili maslinasti ten: držite se tamnijih boja, uključujući burgundijsko crveno
-Žućkasti tonovi tena : tamnije i toplije nijanse boja
-Ružičast ten: neutralno bež, plava u nijansi boje peska i bogate čokoladne braon učiniće dosta, ne koristite crvene i zlatne farbe
-Izrazito bled ten: sve boje prolaze dobro, od crne do pepeljasto plave.
-Načelno pravilo za sve vrste tretmana: pažljivo pročitajte uputstvo proizvođača i obratite pažnju na vreme trajnja farbanja. Proverite da li ste alergični na preparat.
Kako učvrstiti boju
Po završetku postupka, dobro isperite kosu sve dok voda ne bude potpuno bistra. Zatim kao i obično operite kosu šamponom. Na kraju, nanesite na kosu specijalni balzam, to jest regenarator, koji je priložen u kutiji sa farbom. On ne samo da neguje vlasi, čini ih mekšim i omogućava vam da lakše raščešljate kosu, a da vam pri tom ne opadne pola kose, nego i služi za učvršivanje boje i njenu postojanost. Nanesite ga na kosu, sačekajte minut i po do dva, a zatim isperite.
Farbanje teških mesta
Farbu nije tako lako naneti na potiljak, pa taj deo često ostane neofarban. Nije naodmet da u kupatilu nauprot ogledalu iznad lavaboa postavite, privremeno, još jedno manje ogledalo da biste mogli da vidite šta radite. Dešava se da neofarbanim ostanu i krajevi kose i zato se potrudite da prstima rasporedite boju celom dužinom pramenova. Obratite pažnju i na deo oko slepoočnica.